Akıllı Telefonlarda Ekran Kararması

Akıllı telefonlarda ekran kararması; Hangi marka ve model olursa olsun Android işletim sistemleriyle çalışan cihazların ortak sorunları arasında yer almaktadır. Ekran kararmasını temelde iki basamakta inceleyebiliriz. Daha geniş bir tanımlamayla telefon arızalarını iki yönüyle inceleyebiliriz. Bu yönler donanım yönü ve yazılım yönüdür.

Akıllı Telefonlarda Ekran Kararması ve ekran değişimi ; Genel olarak bir bölümde arıza çıktığı zaman diğer bölüm bundan kurtulamayacaktır. Çünkü donanım yapısını bir arada tutan ve cihazın kullanılabilir olmasını sağlayan yazılımdır. Aynı söylem donanım parçaları içinde kısmen söylenebilir. Örneğin mikrofonu ve ya kulaklık girişi çalışmayan cihazın diğer tüm özellikleri çalışmaya devam ederken, yazılım sorunlarında cihazı tamamen kullanım dışı bırakabilir. Bu nedenle yazılım sorunlarını özellikle ele almamız gerekiyor.

Akıllı telefonlarda yazılım hataları ekran kararmasına neden olur mu?

Bu sorunun cevabı %100 evettir. Çünkü yazılımda ekran ile ilgili bir hata oluştuğunda ekran kararması gerçekleşecektir. Daha makul bir anlatımla yazılım sorunlarını ortaya çıkaran temel sebep donanımda yaşanan bir kısa devre ya da yazılımların uyumsuzluğu yani virüs bulaşması da olabilir.

Uygulama indirme ve kullanma sistemine göre hazırlanan telefonlar %90 oranında uygulama mağazasından indirilen uygulamalar kullandıklarında güvenli kullanıma devam ederler. Çünkü çok büyük bir istisna ya da sonradan değiştirilen bir kaynak kod yoksa, uygulama mağazasında yer alan bir uygulamadan virüs bulaşma olasılığı son derece düşüktür. Bu nokta da virüsü telefonunuza taşıyacağınız yöntem;

Apk dosyalarının harici olarak yüklenmesine bağlanabilir. Örneğin bir oyunun hileli modunu kullanmak isteyen kişi, oyuna ait kırılmış yani hileli hale getirilmiş datayı ve apk internette bularak telefonuna uygulama mağazası haricinde yükleyebilir. Teorik olarak uygulama çalışsa da içinde virüs yer alıyorsa, telefonun stabilitesini etkileyecek ve cihazın kısa süre içinde ekran kararması sorunuyla baş başa kalmasına neden olacaktır.

İşletim sistemlerinin üretici dışı güncellenmesi ekran kararmasına yol açar mı?

Telefon üreticileri temel olarak kendi modellerine uygun güncellemeleri kısa aralıklarla yayınlamaktadır. Bu güncellemeler markanın kendi modellerinde test ettiği ve kullandığı versiyonlar olduğu için güncellemeler resmi kanallarla alındığı sürece sorun oluşturmayacaktır. Fakat güncellemeyi Costum rom yöntemiyle telefonunuza yüklediğiniz de pek çok sorunla karşılaşacağınızdan emin olabilirsiniz.

Costum romlar yine saf android işletim sistemi üzerine inşa edilmiş olsa da her model ve marka için testleri yapılmamıştır. Bu nedenle telefonunuzun sahip olduğu ekran birimi ya da batarya birimiyle uyumsuzluk gösterebilir. Bu durum cihazınızın bir ya da birden çok bölümünün arızalanmasına neden olacaktır. Tüm bu karmaşa içinde arızanın tam olarak neyden kaynaklı olduğunu anlamanız için uygulama ya da işletim sistemlerinizi resmi kanallar haricinde kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

Yetersiz bellek hatası ve cihaz kapanması ekran kararmasına neden olur mu?

Pek çok kez karşılaştığınız sorunlardan biri de hiç şüphesiz bellek yetersizliği sorunudur. Bu nokta da yetersiz olan aslında bellek değil, kullanmış olduğunuz uygulamanın cihazınıza fazla gelmesidir. Çünkü üretildiği dönemin uygulamalarıyla sorunsuz çalışan cihazların zaman içinde bellek hatası vermesinin başka bir açıklaması yoktur.

Bu nedenle sahip olduğunuz modele uygun olmayan oyunlar ve uygulamalar şüphesiz telefonunuzun sık sık kapanıp açılmasına neden olacaktır. Ekran kararması bir bakıma telefonun kendini güvenli moda alması olarak düşünülebilir. Ne var ki bu güvenlik modundan çıkmanız profesyonel destek gerektirmektedir.

Ekran kararmasını kendi kendime onarabilir miyim?

En çok sorulan soruların başında yer alan kararmayı giderme yöntemleri hiç şüphesiz sahip olduğunuz bilgi birikim ve yardımcı cihazlar aracılığıyla kendi kendinize onarabileceğiniz bir durum olsa da arızanın tam tespitini yapabilmeniz de profesyonellik gerektirmektedir. Ekranın açılmamasının nedeni sadece fiziki ya da yazılımsal hatalar değil, bir yerde oluşan temassızlık ya da lehim kopması da olabilir.

Firmamız Kadıköy ve tüm İstanbul genelinde ekran arızları, yazılım arızaları ve tüm sorunlarınıza tam 20 yıldır çözüm sunmaktadır. Ekran arızanızın ve ekran tamiri tam olarak nereden kaynaklandığını ve kısa sürede garantili bir şekilde onarılmasını istiyorsanız yapmanız gereken sadece bizimle iletişime geçmek olmalıdır.

Akıllı telefonların sadece bir arızaya bağlı sorun çıkarmadığını ve oluşan sorunların doğru bir şekilde onarılmadığı zaman tüm cihazı kullanım dışı bırakacağını hatırlatmak istiyoruz.

  • Bizimle iletişim Kurmak için 0552 356 72 72 nolu numaramıza msj atabilir arayabilirsiniz
  • Diğer Modeller ve Tamir hizmetleri için Burayı Tıklayın
  • Binlerce mutlu müşteri yorumumuza göz atmak ve bize haritadan ulaşmak için Burayı Tıklayın

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi