Cep Telefonu Televizyona Nasıl Bağlanır?

Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır? Genelde pek çok kullanıcı için zor bir işlem gibi gözükse de aslında cep telefonlarını televizyonlara bağlamak sanıldığı kadar karmaşık bir işlem değildir. Cep telefonlarını televizyona bağlamanın birtakım yöntemleri vardır. Hatta ilk olarak akla gelen telefonu wifi ile televizyona bağlamak olarak karşımıza çıkar. Tabi cep telefonlarının TV’ye bağlanmasında sadece Wi-Fi kullanılmaz. Bunun yanı sıra kablo ya da Wi-fi gibi alternatif yöntemlerle de telefonları televizyona bağlamak mümkün olur. Son zamanlarda pek çok kullanıcının ilgi gösterdiği ve yapmaya çalıştığı bu durum, görüntü ve sesin telefona aktarılmasında oldukça önemli bir konumda yer alır.

Cep telefonu televizyona nasıl bağlanır? sorusuna cevap olarak farklı yöntemlerin olduğundan bahsettik. Tabi bu yöntemleri uygularken bazı teknik aksaklıklar yaşanabilir. Bazen ise tamamen televizyondan ya da TV’den kaynaklı sorunlar ortaya çıkabilir. Son dönemlerde üretilen televizyonlar ve telefonların birbirileri ile uyumlu bir şekilde üretildiklerini ve birbirilerini desteklediklerini söylemek doğru olur. Böyle bir durum karşısında ise cep telefonlarını televizyona bağlamak daha kolay bir hale gelir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak ise artık usb kablosuyla telefonu televizyona bağlamak gibi uzun uzadıya işler de neredeyse rafa kalkmıştır. Günümüzde kablosuz bağlantılar daha fazla kullanılmakta ve bunu yanında kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir.

Cep Telefonu Televizyona Bağlamak İçin Yapılması Gerekenler

Eğer siz de cep telefonunuzu televizyona bağlamak istiyorsanız ve bunun için pratik bir yöntem arıyorsanız, bu konuda öncelikle bilmeniz gereken telefon ve televizyonunuzun aynı marka olmasına gerek olmadığıdır. Yani televizyonunuz farklı bir marka, telefonunuz farklı bir marka olabilir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak samsung j7 telefondan tv’ye görüntü aktarma konusunda televizyon markasının da Samsung olması gerekmez. Herhangi bir markaya eğer destekliyorsa telefondaki görüntü ve sesi aktarmak mümkün olur. Bu nedenle tlefon ve televizyonunun markaları farklı olsa dahi telefondaki görüntünün TV’ye aktarılması her zaman için mümkündür. Şimdi, telefon televizyona nasıl bağlanır ve yapılması gerekenler nelerdir? daha yakından bakalım.

  • Öncelikle telefonu ve televizyonu aynı Wi-fi ağına bağlayın.
  • Daha sonra kumanda üzerinde yer alan “Ekranlar” tuşuna basın.
  • Bunun ardında açılan pencereden “Screen Mirroring” seçeneğini seçin.
  • Telefonunuzdan ise ekran yayınlama seçeneğini bulun ve bunun için bildirim merkezini kontrol edin.
  • İlk olarak ekranda bağlanmak istediğiniz televizyonu göremeyebilirsiniz. Televizyonu görmek için “Ayarlar” sekmesinden “Ekran Görüntülemeyi Etkinleşir” seçeneğini aktif yapın.
  • Bu işlem sonrasında telefonda tekrar bir tarama gerçekleştirin ve bağlanmak istediğiniz televizyonu bulun.
  • Televizyonu bulmanızın ve seçmenizin ardından görüntü direkt olarak televizyona aktarılacaktır.

Bu ayarların yapılmasının ardından telefon tekrar TV’ye bağlanmak istendiğinde süreç artık daha kolay işler. Daha önce yapılmış bir ayar olması nedeniyle yukarıda yer alan işlemleri baştan sona tekrarlamanız gerekmez. Sadece telefonu televizyona bağlamak istediğinizde ekranda yer alan televizyonun markasını seçmek ve bunun ardından görüntü ve sesi saniyeler içince görüntü ve sesi telefona aktarmak mümkün olur. Çünkü gerekli ayarlar daha önce yapılmıştır ve size kalan sadece bağlanmak istenen televizyonu seçmektir.

Cep Telefonunu Televizyona Bağlayarak Video İzleme

Cep telefonunu televizyona bağlayarak video izlemekte mümkündür. Genelde kullanıcılar Youtube üzerinden video izlemek ve bunun büyük bir ekranda yapmak istediklerinde telefonu TV’ye bağlamayı tercih eder. Görüntü ve sesin aktarılmasının ardından büyük ekranda video izlemek oldukça kolay ve zevkli bir hale gelir.

Telefonun televizyona bağlanması ardından öncelikle tarayıcıdan Youtube’a giriş yapılır ve istenen video açılarak direkt izlenmeye başlanabilir. Aynı şekilde telefonun ve televizyonun aynı ağ üzerinde olması önemlidir. Aksi taktirde bağlanma konusunda çeşitli sorunlar yaşanabilir. Ayrıca telefon ve televizyonun aynı ağda olmasının nedeni televizyonu da internet ile buluşturmaktır. Her iki cihazda internet bağlantısına sahip olduktan sonra bağlanma işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleşir.

Bunların dışında televizyonu internete bağlama şansınız olmaması halinde bağdaştırıcı kabloyla da istenen sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kablonun bir ucunu TV’ye bir ucunu da telefona bağlamanız gerekir. Bu konuda piyasada yer alan mini USB adındaki kablolar işinizi görmenizi kolaylık sağlayacaktır. Bir ucu HDMI ve bir ucu da mini USB olan bu kablolar ile istenen bağlantıyı çok fazla zorlanmadan yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi