En İyi Android Virüs Temizleme Yöntemi

En İyi Android Virüs Temizleme Yöntemi; ihtiyaçlarının giderek artış göstermesinin en temel sebebi, akıllı telefon kullanımının her geçen gün artması ve tüm verilerin cep telefonları üzerinden paylaşılır hale gelmiş olmasından kaynaklanmaktadır.

Casus yazılımlarla cep telefonlarına sızmaların giderek arttığı günümüzde, virüs temizleme işlemlerinin bireysel olarak yapılabilmesi daha büyük anlam kazanmaktadır. IOS işletim sistemlerine oranla daha özgür bir işletim sistemi olan android işletim sistemi kişiselleştirilebilir olma yönüyle kullanıcıya önemli avantajlar sunmakla birlikte, işletim sistemine verilen izinler sebebiyle dışardan yüklenen zararlı dosyalardan zarar görebilme ihtimali de mevcuttur.

Android işletim siteminin sağladığı kolaylıklar sayesinde kullanıcılar Google Play ve Apk dosyalarını cihazlarına yükleyerek kullanabilmektedir. Bu uygulama serbestisi eğlenceli olmakla birlikte zararlı dosyaların android sistemine girişi de kolaylaşmaktadır. Bulaşan virüs, yazılım amacına göre kullanıcının cihazını yavaşlatarak kullanımı imkânsız hale getirebildiği gibi, kişisel verileri kopyalamak suretiyle bilgi hırsızlığı da yapabilmektedir. Android işletim sistemine sahip bir telefon kullanıcısı, telefonuna virüs girdiğinde ne yapacağı ile ilgili bilinçli olmalı, kullanacağı virüs temizleme yöntemleriyle telefonunu sürekli olarak yabancı yazılımlardan korumalıdır.

Telefona Virüs Bulaştığı Nasıl Anlaşılır?

En iyi android virüs temizleme yöntemi hakkında bilgi sahibi olmadan önce, telefona virüs bulaşıp bulaşmadığı ile ilgili bilgilere sahip olmak gerekir. Telefonlara sızarak özellikle kullanıcıların banka bilgilerine ulaşmayı hedefleyen virüslerin varlığı,

  • Telefonun yüksek performansta çalışmadığı zamanlarda bile bataryanın normalden fazla ısınması,
  • Sahip olunan internet kotasının olağan süreden çok önce tükenmesi
  • İstenmeyen reklam ve uygulamaların sıklıkla görülmesi, silinmeye çalışılırken zorlukla karşılaşılması,
  • Telefonun olağan hızından daha düşük çalışması ve internetin yavaşlaması
  • Kullanıcının istemediği sitelere yönlendirilmesi
  • Menüde veya uygulamalarda karşılaşılan anlamsız sayı ve karakterler telefona virüs bulaştığını gösteren emareler arasında yer almaktadır.

Android Cihazlarda Virüs Nasıl Temizlenir?

En iyi android virüs temizleme yöntemi, virüs temizleme işlemini güvenli modda başlatmaktır. Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonlarında güvenli modda virüs temizleme işlemi için ‘’güç’’ düğmesine bir süre basmak ve ‘’kapat’’ seçeneğine uzun bir süre dokunmak yeterlidir.

Bu şekilde olmaması halinde bataryayı söküp yeniden takmak suretiyle işlemi başlatmak mümkündür. Cihaz açıldığında sağ veya sol alt köşesinde ‘’güvenli mod’’ ibaresi belirmektedir. İbarenin çıkmaması halinde yaklaşık 10 saniye ses azaltma ve güç butonlarına basılı tutarak güvenli moda geçiş işlemini gerçekleştirmek mümkündür.

Güvenli moda geçtikten sonra telefonda hata veren veya kullanıcı tarafından istenmeyen uygulamalar kaldırılabilmektedir Virüs yaydığından şüphelenilen uygulama veya programları kaldırmak için öncelikler ‘’ ayarlar’’- ‘’ uygulamalar’’ seçeneğine girin.

  • Uygulamalar bölümüne giriş yapıldıktan sonra, indirilenler kısmına giriş yapılmalı, kullanıcı tarafından indirilen programlar incelenmelidir. Yüklendikten sonra telefonu yavaşlattığı düşünülen veya kullanım esnasında garipliklerin olduğunu fark ettiğiniz uygulamalar incelenmelidir.
  • İndirilenler bölümünde listelenen uygulamalara arasından kaldırılmak istenilen programın üzerine dokunmak ve ortaya çıkan ‘’ kaldır’’ seçeneğini tercih ederek kaldırma işlemi yapılmalıdır.
  • Bazı durumlarda kaldır seçeneğinin görülmemesi ihtimal dâhilindedir. Böyle durumlarda ‘’ayarlar-güvenlik ‘’ bölümüne girerek ‘’cihaz yöneticileri’’ yönergesini izlemek gerekir. Bu yolu izledikten sonra android cihaz yöneticisinin yanındaki onay kutucuğunu kaldırmalısınız.
  • Virüs olduğunu düşündüğünüz dosya veya programı silme işlemi sonrasında cihazı normal yolla kapatıp yeniden açarak kullanıma devam edebilirsiniz.

Önerilen işlemlerin takip edilerek cihazın kapatılıp yeniden açılması halinde kullanıcı tarafından istenmeyen, kuşku duyulan program veya uygulama kaldırılmış, cihaz virüsten arındırılmış olacaktır.

Android İşletim Sistemine Sahip Cep Telefonlarına Virüs Neden Bulaşır?

En iyi android virüs temizleme yöntemi cihazın sürekli kontrol altında tutulup istem dışı yüklenen programların sistem dışına atılmasıyla mümkün olmaktadır.

Android işletim sistemlerine sahip cihazlarda meydana gelen güvenlik açıkları, Root işleminden dolayı Google Play Store’de yer almayan ve dolayısıyla güvenlik denetimlerinden geçmemiş APK dosyalarının izinsiz yüklenebilmesi ve bazı dosyalara erişim izni verilmesinden kaynaklanmaktadır.

Bireysel olarak düzenli takip ve kaldırma işlemleriyle virüs yazılımlarını cihazlardan temizlemek mümkün olmakla birlikte, sürekli ve sıklıkla yaşanan sızma girişimleri kullanıcıların büyük emek sarf etmesine sebep olmaktadır.

Bu sebeple güvenlik açıklarını her yönüyle tespit ederek gerekli güvenlik önlemlerini bünyesinde barındıran ve kişisel verileri koruyan antivirüs programlarından faydalanmak suretiyle gerekli önlemleri almak da mümkündür.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi