Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır?

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır? Sorusu en sık yanıt aranan telefon arızaları arasında yer alır. Telefonları iki temel işletim sistemine göre ele almak gerekir. Çünkü Android işletim sistemine ait telefonlarda işlem farklı İos işletim sistemi kullanan İphone marka telefonlarda yapılacaklar farklıdır.

Pek çok kullanıcının telefonunu özel kılıflarla kullanılıyor. Bu durumda ekran ve kasa çizilmelerine karşı telefonu koruduğu gibi, güç tuşu arızalarını eğer doğru kılıf kullanılmazsa tetikleyebilmektedir. Çünkü sürekli olarak basılı kalan güç tuşları bir süre sonra oluşan sürekli temas nedeni ile bozulabilir.

Güç Tuşu Bozulan Android Telefonu Açmak

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır sorusuna ilk cevap, tuşu açmak için bir takım baskı teknikleri uygulanabilirdir. Bu tekniklere göz attığımızda, saç tokası ile tuşa baskı yapmak veya toplu ine ile tuşa baskı uygulamak öne çıkan yöntemlerdir. Fakat bu yöntemler telefonun açılmasını garanti etmez. Bu durumda cihazı farklı kombinasyonlar deneyerek açmak gerekiyor.

Bu durumda biraz daha teknik bilgi gerektiren, ses tuşu ve ana ekran tuşunun aynı anda basılarak usb kablosu aracılığı ile bilgisayara bağlandığı senaryo denenmelidir. Bu yöntem telefonu bir bakıma bios moduna almak gibi düşünülebilir. Fakat bu nokta da dikkat edilecek konu telefonun başka bir ara yüze geçeceği ve bu arayüzde yapılan hatalı tıklamaların telefonu sıfırlayabileceğidir.

Bilgisayara bağlanacak olan telefonun şarjının mutlaka %50’den fazla olması gerekir. Zira söz konusu ara yüzde şarjı biten ve kapanan telefon bir daha açılmayabilir.

Android telefonlarda apple marka cihazlarda olduğu gibi fiziki tuşların her geçen gün azaldığı ve ortadan kalktığı görülmektedir. Bu nokta da ekran tuşu ve ses tuşu olmayan bir telefon kullanıyorsanız, bu konu ayrıca değerlendirilmelidir. Güç tuşu ve ses açma kombinasyonu ile erişmiş olduğunuz menü root menüsüdür. Root menüsü telefonlarda daha geniş yetki ile ayarlar yapılmayı mümkün kılan menüdür. Bu nedenle bu menü de tıklamalar ve gezinmeler ses tuşları ve ekran tuşları ile yapılmaktadır.

Root menüsünde sizin aradığınız seçenek restart ya da turn seçeneğidir. Bu seçeneği tıkladığınızda telefon otomatik olarak açılmaya başlayacaktır.

Güç Düğmesi Olmadan Telefonu Nasıl Açabilirsiniz?

Güç düğmesi olmayan telefon ya da tablet bilgisayarlarda durum biraz daha zorlayıcı olabilmektedir. Ama bir çözümü bulunmaktadır. Cihazınızın kapalı olduğu senaryo da

Bu durumda iseniz iki olasılık vardır: Telefonunuz veya tabletiniz açık ancak uyandıramıyorsunuz veya kapanmış durumda ve açamıyorsunuz. Her iki soruna da ayrı ayrı bakacağız. İlk seçenek açılmama sorunu olarak telefon veya tablet bilgisayarın pilinin bittiği ve bu duruma bağlı açılmadığı iyimser senaryodur. Bu koşulların oluştuğu düşünülerek telefon ya da tabletin şarja takılarak bekletilmesi gerekmektedir. Eğer telefon yada tablet bilgisayar şarj sorunu ile kapanmışsa bu durumda yeniden açılacaktır.

Güç tuşu olmayan bilgisayarlar ve telefonlarda root menüsüne geçiş ses açma ya da kapatma düğmesine uzun basmakla geçmektedir. Bu nedenle cihaz özelliklerine bağlı olarak iki farklı yöntemi  de denemeniz gerekir. Zira üreticiler kendi seçimleri doğrultusunda root menüsüne girişi yapılandırma özgürlüğüne sahiptir.

Açık Cihazlarda Yeniden Başlatarak Ekranı Açma

Açık olan cihazlarda eğer ekran uyandırılamıyorsa, kullanıcının biraz daha şanslı olduğunu varsaymak doğru olacaktır. Bu durumda cihazın şarjının bitmesine izin vermemeniz cihaza devamlı erişim sağlamanız için oldukça önemlidir. Ana ekran tuşu olan cihazlarda güç tuşu kullanılmaksızın ana menü tuşu ile ekran uyandırılabilir. Telefonun kapanmaması durumunda hiçbir ihtiyaç duymadan güç tuşu bozuk olan cihaz kullanılabilir. Bu nokta da önemli olan dokunmatik ekranın her açıdan güç tuşu işlemlerini yerine getirebilmesidir. Android ve ios cihazlarda güç tuşuna ihtiyaç duymadan cihazı kullanmak mümkündür.

Açık yada kapalı cihazlarda ekran açılması zorlayıcı bir süreçtir. Güç tuşuna atanan bu görev bazı telefonlarda farklı bir fiziki tuşa da atanabilmektedir. Fakat işlevselliğin korunması açısından doğru tuşun doğru şekilde çalışması oldukça önemlidir. Bozulan güç tuşu ile karşılaşıldığı zaman vakit kaybetmeden değişimini sağlamak en doğru seçim olacaktır.

 

Güç tuşu bozuk telefon nasıl açılır?” te bir düşünce

  1. escape here diyor ki:

    Merhaba; Konu sayesinde sorunum çözüldü google aramada benim gibi gelen çok kişi var buraya herkesin de sorunu da çözülmüştür umarım. Allah razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi