iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modellerde Var?

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? sorusunu birçok kez kendi kendinize soruduğunuzu tahmin eder bibiyiz. Çünkü son zamanlarda iPhone telefonlar hakkında en çok merak edilen konuların başında kablosuz şarj gelmektedir. Kablosuz şarj aletleri ile siz de iPhone 8 ve sonraki model telefonlarınızı kolaylıkla şarj edebilirsiniz. Çünkü iphone 8 kablosuz şarj özelliği sayesinde standart şarj aletlerine gerek kalmadan telefonların sorunsuz bir şekilde şarj olmasına yardımcı olur. Kablosuz şarj aletleri ile standart şarj aletleri arasında hız açısından bir fark yoktur. Ancak kablosuz şarj cihazı kullanırken performans düşürücü kullanım hatalarına dikkat edilmesi gerekir.

iPhone kablosuz şarj hangi modellerde var? sorusunun en net cevabı iPhone 8 ve üzerindeki modeller olarak karşımıza çıkar. Yani iPhone 7 model bir telefonunuz varsa maalesef kablosuz şarj hiçbir işinize yaramaz. Bunun aksine iphone 8 kablosuz şarj özelliği var mı? derseniz de bu soruya cevabımız evet olur. Apple, ilk olarak iPhone 8 model telefonu ile kablosuz şarj teknolojisine merhaba demiştir. iPhone 8’e kadar olan modellerde ise kablosuz şarj konusunda herhangi bir çalışma yapmamış, ancak iPhone 8 sonrası tüm modelleri için kablosuz şarj özelliğini sunmuştur. Bu nedenle kablosuz şarj ile iPhone telefonunuzu şarj etmek istiyorsanız, en düşük iPhone 8 modeline sahip olmanız gerektiğini tekrar hatırlatmak isteriz.

iPhone Kablosuz Şarj Hangi Modeller İçin Geçerlidir?

iPhone kablosuz şarj özelliği, kullanıcıların da yakından bildiği gibi tüm iPhone modelleri için geçerli değildir. Bu konuda Apple tarafından yapılan açıklamada iPhone 8 ve sonraki modeller için kablosuz şarj özelliğinin kullanılabileceği belirtilmiştir. Ayrıca Qi kablosuz şarj olması da yine özel olarak belirtilenler arasında yer alır. Çünkü iPhone modelleri kablosuz şarj konusunda Qi sertifikalı şarj aletleri ile çalışmaktadır. Peki, iPhone telefonlar kablosuz şarj aletleri ile şarj edilirken nelere dikkat edilmesi gerekir? bunlara bakalım.

 • iPhone modelleri kablosuz şarj ile şarj ederken öncelikle dikkat edilmesi gereken telefonu ekranı yukarı gelecek şekilde şarj aletinin üzerine yerleştirmek olmaktadır.
 • Bunun yanında telefon şarj olurken titreşim modunu kapatmak da fayda vardır. Bunun nedeni telefonun şarj aleti üzerindeki düz zeminden kaymasını engellemektir.
 • Telefonda bulunan kılıf ya da koruyucular da şarj olma esnasında çıkarılmalıdır.
 • iPhone şarj sırasında beklenmedik bir şekilde ısınabilir. Bu her zaman olmasa da zaman zaman görülen durumlardan biridir. Böyle bir durumda kablosuz şarj aleti telefonu yüzde 80’e kadar doldurur ve sonrasında güç akışını keser. Bunun nedeni telefonun soğuması içindir ve iPhone soğuduktan sonra güç akışı kaldığı yerden devam eder. Daha sonrasında ise yüzde 100’e kadar şarj olmaya devam eder.
 • Diğer yandan telefon her zaman kablosuz şarj aleti üzerindeki düz zeminin tam ortasına yerleştirilmelidir.
 • iPhone şarj olurken USB kablo ile bilgisayara bağlı olmamalıdır.

iPhone Kablosuz Şarj Nerelerde Vardır?

iPhone telefonlarda kablosuz şarj özelliğini kullanmak için öncelikle şarj aletinin Qi sertifikalı olması gerekir. Bunun nedeni ise iPhone telefonların arka yüzeyinde bulunan camın, bu özellikteki kablosuz şarj aletlerini desteklemesi olmaktadır. Tabi bu tür bir şarj aleti her yerde bulunmaz, ancak son zamanlarda gelişen teknoloji ve yaygınlaşan şarj istasyonları ile Qi sertifikalı kablosuz şarj aletlerini pek çok yerde görmek mümkündür. Bunlar aşağıdaki gibi sıralanabilir;

 • Kafeler
 • Oteller
 • Havalimanları
 • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

iPhone 8 ve Sonraki Model Telefonunuzu Kablosuz Şarj Etme

Siz de iPhone 8 ve üzeri bir model iPhone telefona sahipseniz, telefonumuzu kablosuz olarak şarj edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir;

 • İlk olarak şarj aletini güce bağlayın.
 • Bunun hemen sonrasında şarj aletini düz bir alana bırakın ve telefonun ekranı yukarı gelecek şekilde şarj aletine yerleştirin.
 • iPhone düz zemin üzerine bırakılmasının ardından birkaç saniye içinde şarj olmaya başlar.
 • Telefonun şarj olduğundan emin olmak için ekradna bulunan batarya ikonunda şimşek simgesi olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Eğer siz de iPhone 8 ve üzeri bir iPhone modeline sahipseniz, telefonunuzu kablosuz şarj aletleri ile kolayca şarj edebilirsiniz. Kablosuz şarj aletinin Qi sertifikalı bir model olması yeterlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi