iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Kullanılır?

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? Hemen her kullanıcı tarafından merak edilen konuların başında gelir. Son zamanlarda akıllı telefon teknolojisinde yaşanan gelişmeler sonrasında üretici firmalar, şarj konusuna da el atmış ve akıllı telefonların kablosuz şarj cihazları ile şarj edilmelerine olanak sağlamıştır. Akıllı telefonlar için kablosuz şarj girişiminde bulunan markalardan biri de Apple’dır. Markanın iPhone 8 öncesi modellerini kablosuz şarj etmek mümkün olmasa da özellikle yeni iPhone modelleri kablosuz şarj edilerek gelişen teknolojiye ayak uydurmayı başarmıştır. Apple’ın akıllı modelleri arasında iphone 8 kablosuz şarj özelliği sunan ilk modellerden biridir. Yani iPhone modelleri arasında kablosuz şarjın kullanılabildiği en eski model iPhone 8 olarak karşımıza çıkar.

iPhone kablosuz şarj nasıl kullanılır? sorusuna gelecek olursak; genel olarak kablosuz şarj kullanmanın çok da zor olmadığını söylemek yanlış olmaz. iPhone 8 ya da daha sonra çıkan iPhone modellerinde kullanılan kablosuz şarj, Qi sertifikasına sahip olan birçok şarj cihazı ile kablosuz olarak şarj edilebilir. Kablosuz şarj özelliği denince akla ilk olarak gelen iPhone modelleri arasında Xr ve Xmax yer alır. Ancak iphone xr kablosuz şarj özelliği sadece bu modeller ile sınırlı değildir. iPhone 8 modelinden itibaren başlar ve en son çıkan iPhone 11’e kadar devam eder. Bu yüzden eski bir iPhone telefona sahip olsanız da en az iPhone 8 olmak şartı ile telefonunuzu kablosuz olarak şarj edebilirsiniz.

iPhone Kablosuz Şarj Kullanımı

iPhone 8 ve sonrası modeller, kullanıcılar için hem kolay hem de kullanıcı dostu bir şarj deneyimi sunar. Kablosuz şarjı mümkün kılan bu modeller ile her yerde telefonları şarj etmek mümkün olur. Bunun yanında kablosuz şarj iphone 8 modelleri için farklı alanlarda karşımıza çıkabilir. Yani illaki sizin bir kablosuz şarj cihazınızın olmasına gerek yoktur. Bu nedenle sizler de iPhone 8 telefonunuzu aşağıdaki alanlarda yer alan Qi sertifikalı şarj cihazları ile şarj edebilirsiniz;

  • Arabalar
  • Kafeler
  • Oteller
  • Havalimanları
  • Mobilyalarda yer alan aksesuarlar

Son zamanlarda pek çok farklı alanda Qi sertifikalı şarj cihazları ile karşılaşmak ve iPhone telefonları şarj etmek mümkündür. iPhone 8 ve üzeri tüm telefonları bu sertifikaya sahip cihazlar ile şarj etmek ve acil durumlarda kablosuz şarj ile istenen sonuçlara ulaşmak mümkündür. Peki, iPhone 8 ve üzeri modelleri kablosuz şarj cihazı ile şarj etmek için yapılması gerekenler nelerdir? bunlara daha yakından bakalım.

  • Öncelikle yapmanız gereken şarj aletini en yakın güç kaynağına bağlamaktır. Bu konuda şarj aksesuarı ile gönderilen güç adaptörü ya da Apple tarafından önerilen bir güç adaptörü kullanılabilir.
  • Ayrıca şarj aleti düz bir zemin üzerine oturtulmalıdır. Çünkü telefonun şarj aleti üzerinde durması için düz bir yere konuşlandırılması gerekir.
  • Bunların yanı sıra iPhone şarj cihazı üzerine ekran üste gelecek şekilde yerleştirilmelidir. Daha iyi bir performans almak içinse telefonun cihazın tam ortasına yerleştirilmesi tavsiye edilir.
  • iPhone, şarj cihazı üzerine yerleştirildikten sonra en fazla 1 ya da 2 saniye içerisinde şarj olmaya başlar. Ayrıca ekranda yer alan batarya ikonunda şimşek simgesinin çıkıp çıkmadığı kontrol edilmelidir.

iPhone Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?

iPhone telefonlarda kablosuz şarjın çalışma mantığı manyetik indüksiyon teknolojisine dayanır. Bu nedenle şarj cihazının düz yüzeyi ile telefon arasına herhangi bir obje konmaması gerekir. Kılıf ya da çeşitli nesneler şarj performansını düşürebilir ve bu nedenle telefon ile şarj cihazının yüzeyi arasında hiçbir şey olmaması gerekir. Eğer iPhone yavaş şarj oluyorsa telefondan kılıf ya da şarj kılıfı çıkarılmalıdır.

Diğer yandan herhangi bir çağrı ya da mesaj gelmesi halinde iPhone titreme nedeniyle şarj cihazı üzerinden kayabilir. Bu yer değiştirme durumlarına karşı şarj sırasında titreşimi kapatmak yararlı olur. Bu şekilde telefon herhangi bir nedenle şarj cihazı üzerinden kaymaz ve şarj matının iPhone güç akışını sürdürmesi devam eder. Ayrıca şarj olma sırasında iPhone belirli bir miktarda ısınma gösterebilir. Telefon çok fazla ısındığında şarj cihazı, yüzde 80 gibi bir seviyede şarj olmayı keser ve telefon soğuduktan sonra kaldığı yerden devam eder. Bu pil ömrünün uzaması için cihaza eklenmiş olan önemli bir özelliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi