iPhone Mikrofon arızası

İphone mikrofon arızası; Sadece iphone modelleri ile sınırlı olan bir arıza çeşidi değildir. Bu arızalar aynı zamanda ipad ve ipod touch cihazlarında da görülen telefon arızalarındandır. Mikrofon arızası yaşandığında yapılacaklara geçmeden önce arızanın olup olmadığını netleştirmek en doğrusudur. Zira bazen arızalar yazılım güncellemesine bağlı olarak da ortaya çıkabilir.

Facetime ve telefon aramaları mikrofon arızalarının en net anlaşılacağı yerler olarak görülmektedir. Fakat bu durumda karşı taraftaki cihazın doğru ve istikrarlı çalıştığından emin olmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle önce size ait olan telefonun test edilmesi gerekir. Bunun için siri testi yapmanız makul olacaktır.

Siri ile iletişim kurmaya çalıştığınızda siri sizi algılamıyor ve cevaplamıyorsa, muhtemelen cihazınızda mikrofon ile ilgili bir sorun olduğu hakkında şüphe etmeniz gerekebilir. Fakat bu bile telefonun kesin bir mikrofon arızası yaşadığını göstermez. Çünkü internet tabanlı bir sistem olan siri, internette yaşanan gecikmelere bağlı olarak son derece geç algılayabilir ve veri gidiş gelişi oluşabilir. Bu nokta da cevapların gelmesini beklemeyen kullanıcı mikrofon arızasından şüphelenebilir.

iPhone Mikrofon arızası

Arama yaparken dikkat edilmesi gereken koşullar

İPhone telefonunuzda bir arama gerçekleştirirken bir takım koşullara dikkat etmeniz mikrofon arızasından emin olmanızı sağlayabilir. Fakat bu durum dahi telefon mikrofonunu %100 hatalı yapmaz. Söz konusu kontrol listesini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Arama yaptığınızda kişi sizi duymuyor fakat başka biri ile konuşabiliyor mu?
  • Facetime aramasında kişi sizi duymuyor veya net duymuyor mu?
  • Siri sizi kısmi ya da tamamen duymuyor ve ne dediğinizi anlayamadım yanıtını veriyor mu?
  • Kendi ses kaydınızı yapıp kendi ses kaydınızı duymuyor musunuz?

Yukarıdaki hatalar kısmi olarak mikrofon arızasını işaret eder. Fakat daha önce de dediğimiz gibi bu kesinlikle arıza var anlamına gelmeyecektir.

Uygulama testi ile mikrofon arızası tespit etme;

Akıllı telefonlar kısmi yazılımların bir araya gelerek ana yazılımı oluşturması temeline dayalı olarak üretilmektedir. Bu nedenle kısmi yazılımlarında birinde ya da bir kaçında sorun olacağından genel yazılım performansını etkileyecektir. Bu nedenle her yazılımı ayrı ayrı test ederek mikrofon arızası tespit edilme yoluna gidilmelidir.

Mikrofon testi yaparken, ses kaydedici, hücresel arama ve facetime araması birbirinden farklı yazılımlar olduğunu unutmayın, bu yazılımların birinde ya da hepsinde birden mikrofon çalışmıyorsa, Whatsapp ve Facebook Messenger ile ses kaydı almayı deneyin. Eğer arıza devam ediyorsa bu nokta da mikrofonun %80 arızalı olduğunu söylemek mümkün olsa da bu kez ana işletim sisteminin güncelliği ve bütünlüğünün kontrol edilmesi gerekir. Yani bu adımlar dahi mikrofonu arızalı yapmaya yetmeyecektir.

“Kulaklık takılı telefonlarda mikrofon çalışmaz. Ses gidip gelişi kulaklık üzerindendir. Kulaklık ile eşleştirilen cihazlarda ses kulaklıkta yer alan mikrofon girişinden beklenmektedir.”

Kablosu ve kablosuz telefonlarda kulaklık aracılığı ile ses gidiş gelişi mümkün oluyor fakat, telefon ile yapılan aramalarda bu mümkün değilse, yazılımdan daha fazla şüphe etmeniz gerekmektedir. Çünkü bu yazılım sorununa da işaret edebilir.

Ele Oturtulan Telefonlarda Ses Sorunu

İPhone mikrofon arızalarının %80 oranda aslında arıza olmadığı, kullanıcıların el içinde parmak ile desteklenen cihazların mikrofon girişini kapattıkları ve bu nedenle mikrofonlarının istenilen düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Bu nokta da parmak ve el pozisyonunuzu kontrol etmeniz telefonunuzun güvenli kullanılması için faydalı olacaktır.

Son bir kontrol ise telefon yazılımını sıfırlamak ve telefon yazılım sürümünü güncellemek olacaktır. Fakat bu işlem bilgisayar ve itunnes bağlantısı gerektirmektedir. Bu nokta da bizden hizmet almanız en doğru seçimdir.

Mikrofon Arızasından Sonra Yapılacaklar

Telefonunuzun arızasında artık eminsiniz ve artık ne yapabilirim diye düşünüyorsanız, yanıt çok kolay teknik destek hizmeti almanız gerekiyor. Fakat iPhone garanti kapsamına giren ve girmeyen durumlar bulunuyor. Eğer sorun telefon kaynaklıysa mikrofonunuz ücretsiz tamir ediliyor. Fakat cihaz kaynaklıysa oldukça maliyetli bir değişim sizi bekliyor.

Firmamız bu nokta da en uygun koşullarla tüm Apple ürünleri için mikrofon ve komple onarım hizmetini hem 6 ay parça garantisiyle hem de uygun fiyatlarla sunuyor.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi