İphone Yer Saklama Sorunu

iPhone saklama alanı sorunu, kullanıcı alışkanlıklarına bağlı olarak her iPhone kullanıcısının başına gelen bir durumdur. Problem başladığında Saklama alanı dolu mesajı ile kullanıcıyı karşılayan telefon, Sadece iphone modellerinde değil, ipad modellerinde de benzer uyarıyı vermektedir. Öncelikle konunun tamamen teknik olduğunu ve bir arızadan kaynaklanmadığını bilmenizde fayda var.

İçinde bulunduğumuz dönem için teknolojide mobil uygulamaların çağı demek yanlış olmayacaktır. Zira her geçen gün yeni bir uygulama ya da güncellenen ve daha kullanışlı bir boyut kazanan uygulama hayatımıza giriyor. Artık mobil cihazlardan beklentiler diz üstü ve masa üstü bilgisayarları çoktan geride bırakmış durumda. Bu nokta da telefonların depolama alanları yetersiz kalabiliyor. Özellikle durum İphone ve İpad kullanıcıları için daha zor. Zira Android kullanıcıları harici hafıza kartı desteği ile bu sorunu aşarken, Apple ürün kullanıcıları şimdilik bu olanağa sahip değil.

İphone saklama alanı sorunu yaşayanlar için kısmen de olsa aşmanın mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Çok yoğun kullanılan telefonlara aralıksız devam eden veri girişi (Video, fotoğraf ve müzik) Bir süre sonra uygulama boyutlarıyla birlikte yetersiz saklama alanı sorununu ortaya çıkartmaktadır. Bu nokta da sorunu aşmak için medya dosyalarınızı ya da uygulamalarınızı gözden geçirmeniz gerekiyor. İşinize yaramayan uygulamaları silmek ilk adım olabilir. Fakat asıl maden medya dosyalarında gizli.

Bulut Saklama Alanlarını Keşfedin

Apple markasına ait ürünlerin kalitesi hiç şüphesiz sorgulanamaz. Fakat ürünler buna paralel bir biçimde para kazanma odaklı olduğunun da altını çizmek doğru olacaktır. Zira şirket, harici medya kartlarının yeterli stabilite ve hız sunmadığını savunuyor. Kısmen bu nokta da haklılık payları olsa da yeni depolama kart teknolojileri ile bu var sayımın 5 yıl geride kaldığını da söylemek doğru olacaktır.

Apple ürünlerinde kullanabilmeniz için hazırladığı kendi bulut depolama servisi olan İcloud bu nokta da medya dosyalarını bilgisayarında ya da bir başka harddisk de depolamak isteyenler için ilk tercih olarak öne çıkıyor. Güvenliği sorgulanabilir bir servis. Zira pek çok ünlünün hacklenmesinde büyük eleştiri aldığının altını çizmek gerekiyor.

Bulut saklama alanları Apple servisinde ücretli. Üstelik son derece yetersiz depolama servisleri olmasına karşın alternatiflerinden reklamlarla öne geçtiğini söylemek doğru olacaktır. Bulut depolama alanında değişik miktarlarda ücretsiz depolama hakkı sunan; Google Drive, Cloud.ru, Yandisk, Drobbox ve Onlarca farklı markadan hizmet almanız mümkün. .

Mobil Uygulamaların Kullanımını Azaltın

Apple kullanıcıları ve tüm mobil işletim sistemi kullanıcılarının ortak sorunu hiç şüphesiz uygulama bağımlılığı. Son derece basit birkaç tıklama ile kusursuz ara yüz sunan mobil uygulamaların web ara yüzlerini kullanmak size önemli ölçü de depolama alanı sağlayacaktır.

Facebook uygulamasından yola çıkarak, Servisin mobil sayfasına erişiminin Safari ya da Google Chrome gibi üst düzey web tarayıcıları ile kusursuz olduğunu belirtmekte fayda var. Ortalama 200-300 Mb uygulama boyutunu telefonunuzdan kaldırmanız ve kolaylıkla web ara yüzünden kullanmanız mümkün.

Bu değişim ile Twitter ve Messenger başta olmak üzere onlarca uygulamadan kurtulmanız mümkün. Tüm bunlara ek, bir anlık sıkkınlıkla indirilen oyunlar da bir süre sonra açılmayarak unutuluyor. Bu nokta da indirdiğiniz oyunları eğer kullanmıyorsanız kaldırmanız büyük katkı sağlayacaktır. Sürekli kullanılmayan borsa uygulaması, Hava durumu uygulaması, Sahibinden.com gibi yıl da bir iki kez ihtiyaç duyulan uygulamalar sizi önemli bir depolama tasarrufuna sevk etmeyi başaracaktır.

Uygulamaların Depoladığı Verileri Silin

Whatsapp başta olmak üzere Facebook Messenger ve Web tarayıcı büyük oranda veriyi çerez olarak belleğinde saklamaktadır. Uzun süre hafıza üzerinde yapılmayan veri temizliği telefonlarda saklama alanı şikayetlerinin en büyük nedenlerinden birine dönüşmektedir.

Whatsapp guruplarında sizin hiç ilginiz olmayan konularda devam eden aralıksız paylaşımlar telefonunuza kaydedilmeye devam eder. Bu nedenle whatsapp konuşmalarında sizin onayınız olmadan medya indirilmesine onay vermeyin. Bu sayede fotoğraflar ve videolara gurup içinde gönderilmeye devam ederken, ilgi duymadığınız bir konu da telefonunuz gereksiz veri depolamayacaktır. Üstelik internet paketinizin de bu sayede daha uzun ve daha ekonomik kullanımı mümkün olacaktır.

Şimdilik çözüm telefon içinde yapacağınız tasarruflu kullanımların ötesine geçmemektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi