Telefon Garantiden Kaç Günde Gelir?

Cep telefonları insanların hayatlarının en önemli araçları arasında bulunuyor. Birçok insan hem özel hayatında hem de iş hayatında telefonu ile oldukça haşır neşir oluyor. Günümüzde akıllı telefonların da yaygınlaşmaya başlaması ile birlikte bu durum daha da artış göstermeye başladı. Çünkü telefonlar üzerinden iş takibi yapmak, internete girmek ve uygulamalar aracılığı ile hayatı kolaylaştırmak bu cihazları daha da önemli bir hale getirdi. Telefonların arıza vermesi ya da çalışmaması durumunda da insanlar büyük bir çöküntüye uğrayabiliyorlar. Her ne kadar tüm telefon markaları garanti olanağı sunsa da insanların en büyük endişesi telefon garantiden kaç günde gelir şeklinde oluyor. Telefonu garantiye göndermek bir sorunken gelmesini beklemek de ayrı bir sorundur.

Telefonlarda Garantiden Dönme Süresi Ne Kadardır?

Telefonların garanti süreleri birbirinden farklı olabiliyor. Bu durum genelde telefonda bulunan arıza durumuna ve servis firmasının çalışmasına bağlı olarak değişiyor. Bazı firmalar telefonları çok kısa sürede gönderirken bazıları daha uzun sürede gönderebiliyor. İnsanların en çok sorduğu telefon garantiden kaç günde gelir sorusu da tam olarak bu açıdan sorulmaktadır. Telefonların arıza durumları çok büyük değilse ve servis de insanların bulunduğu şehirde hizmet veriyorsa telefonun servisten alınması için günlerce beklemeye gerek duyulmuyor. Ertesi gün kişilere gerekli smsler gönderilerek bilgilendirme yapılıyor ve arıza giderildikten sonra da telefonun teslim edilmesi işlemi yapılıyor. Telefonların garanti kapsamında olması bu süreçte yüksek maliyetler ortaya çıkarmıyor.

Telefonlar Belirtildiği Tarihte Teslim Ediliyor Mu?

Telefonlar bozulduğunda ya da format atılması gerektiğinde insanlar gerekli işlemlerin yapılması için telefonları teknik servislere götürüyorlar. Teknik servisler telefonların arızasının incelemeden insanlara belli bir tamir süresi vermiyor. Gerekli tüm incelemeler yapıldıktan sonra hem arızanın garanti kapsamında olup olmadığını hem de ne kadar sürede yapılacağını insanlara bildiriyorlar. Eğer bu süre uzayacaksa ya da parça beklentisi gibi durum varsa bu durum insanlara bildiriliyor. Her arızanın yapılma süresi farklıdır. Ancak genel olarak 3 iş günü ile 7 iş günü içerisinde telefonların teslim edilmesi sağlanıyor. Bazen bu kadar verilen süre biraz daha uzun olabiliyor. Bazı arıza durumlarında kişilerin mağduriyetinin engellenmesi için telefon yapılana kadar idare edilecek başka bir telefon da gönderilebiliyor. Bu da arızanın giderilmesinin çok daha uzun süreceği anlamına geliyor.

Telefon Tamir Süresi Çok Uzun Oluyor Mu?

Telefonların tamir süresi genelde çok uzun olmuyor. Bu durum arızanın boyutuna göre değiştiğinden büyük çoğunlukla insanlar sorun yaşamadan telefonlarını kullanılabilecek şekilde geri alıyorlar. Telefonlarda ortaya çıkan arızalar şu şekilde sıralanabilir:

  • Ekran kırılması,
  • Tuşların işlevini yitirmesi ya da dokunmatiğin bozulması
  • İç donanım parçalarına su girmesi
  • Aşırı ısınması ve kendiliğinden kapanması

Gibi sorunlar en çok karşılaşılan telefon arıza sorunları arasındadır. Bu sorunlar dışında çok farklı arıza durumları da meydana gelebiliyor. Garanti süreci de her sorunun bedelini karşılamıyor. Garanti kapsamında olan sorunlar için hiç para ödemeden telefonunuzu yaptırabilirsiniz.

Telefon Arızalarının Tamir Edilme Süresi

Telefon arızalarının giderilmesi için belirtilen süreler her ne kadar uzun tutulmaya çalışılsa da servis firmalarının çok yoğun olması bu sürecin uzamasına neden olabiliyor. 20 gün, 1 ay gibi sürelerde dahi telefonlar kullanıcısına teslim edilebiliyor. Ancak arıza boyutu ne olursa olsun mutlaka en kısa sürede bitirilerek kişiye teslim edilmesi oldukça önemlidir. İnsanların hem özel yaşamını hem de iş hayatını yakından etkileyen telefonların en az 15 gün içerisinde teslim edilmesi büyük önem taşıyor. Daha uzun bir sürede teslim edilecekse kişiye bu durum önceden bildirilmelidir.

Garanti Kapsamında Tamir Edilen Cihazın Yeniden Bozulması

Cihazlar garanti kapsamında tamir edildiğinde kişiye teslim edilir. Sonrasında bu cihazların tekrar hata verme durumu ortaya çıkabiliyor. Böyle zamanlarda insanların yine telefonu tamir için göndermesi gerekiyor. Bu da telefon garantiden kaç günde gelir sorularının yeniden ortaya çıkması anlamına geliyor. Böyle bir durumda telefonlarınızın tamir edildiğini gösteren faturan ile birlikte tüm belgelerinizi alıp telefonu servise göndermeniz gerekiyor. Sizden kaynaklı olmayan bir durum söz konusu ise kısa süre içerisinde telefon tamir edilir ve tekrar sizlere gönderilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi