Telefonda Diyafram Açıklığı Nedir?

Telefonda diyafram açıklığı nedir; Objektif açıklığı, akıllı telefon üreticilerinin övünmek istediği kamera özelliklerinden biridir. Asıl yarış megapiksel ile gittikçe artmaya devam etse de diyafram açıklığı da yeni yarış kriterleri arasında çoktan yerini almış durumda. Peki Diyafram tam olarak  ne anlama geliyor?

Burada yazımızda diyaframın ne olduğuna, nasıl çalıştığına ve akıllı telefonunuzun fotoğrafçılığı için ne anlama geldiğine bakacağız.

Telefonda diyafram açıklığı nedir; Açıklık, esasen, ışığın geçtiği bir lensin diyaframının açıklığıdır. Retinaya ulaşan ışık miktarını kontrol ederek gözün iris ve gözbebeği gibi çalışmasını sağlar. Daha büyük bir diyafram deliği, akıllı telefon kamera sensörünüzün daha kaliteli görüntüler üretmesi için daha fazla ışık toplamasını sağlar.

Bir objektif açıklığının boyutu, objektif odak uzaklığı çap açıklığına göre hesaplanan F numarası ile tanımlanır. Dolayısıyla, daha büyük bir F-sayısı daha küçük bir deliğe ve dolayısıyla daha az ışığın içinden geçmesine işaret eder. Bu nedenle akıllı telefon kamera üreticileri daha küçük F sayıları ile daha büyük açıklıklar istemektedir.

“F-stop F1.4, F2, F2.8, F4, F5.6, F8 ve benzerleri boyunca hareket ederken diyafram açıklığı her durakta yarıya iner (ışığın yarısı geçer).”

Objektif Açıklığını Detayları

F sayıları, daha büyük bir oyuğa atıfta bulunan daha küçük bir sayıyla deliğin boyutunu belirtir. Şimdi açıklığın ne olduğunu ve sayıların nasıl çalıştığını biliyoruz, fotoğraflamanın ne demek olduğuna bakmaya başlayabiliriz. Diyafram açıklığını değiştirebileceğiniz kameralarda, alan derinliği (fotoğrafın ne kadarının odaklandığı) ve çekim yapabileceğiniz deklanşör hızı gibi şeyleri yaratıcı bir şekilde kontrol etmenize olanak tanır.

Daha büyük bir açıklık seçmek (daha küçük bir sayı olduğunu unutmayın), daha sığ bir odaklanma alanı sağlayacaktır. Örneğin, keskin bir nesne ve bulanık bir arka plan istiyorsanız, F1.8’de çekim yapmak isteyebilirsiniz, ancak arka planın da keskin olmasını istiyorsanız, bir F8 diyafram açıklığı ile daha iyi olabilirsiniz. Daha yüksek enstantane hızlarında çekim yaparak hareketi daha iyi dondurmanıza izin vermek için daha büyük diyafram açıklıkları da kullanılabilir.

DSLR’ler, aynasız kameralar ve üst seviye kompaktlar için bunların hepsi iyi olsa da, akıllı telefon kameralarının büyük çoğunluğu aslında ayarı değiştirmenize ve sabit bir açıklığa sahip olmanıza izin vermiyor. Ayrıca, çoğu akıllı telefondaki geniş açılı lensler ve küçük boyutlu görüntü sensörleri nedeniyle, yakın bir çekim yapmadan, sığ bir alan derinliği ile çekim yapmakta zorlanıyorsunuz.

Geniş diyafram açıklığına sahip daha hızlı lensler, yakın çekimde konuyu arka plandan izole etmenizi sağlarmaktadır. Geniş diyafram açıklığına sahip daha hızlı mercekler, yakın çekimde konuyu arka plandan izole etmenizi sağlar.

Ancak bu, objektif açıklığının çok uzak olmayan akıllı telefonlar için önemli olmadığı anlamına gelmiyor. Aslında, sensör boyutundan başka bir şey olmadığını, potansiyel olarak en önemli özellik olduğunu iddia ediyoruz. Megapiksel veya OIS’den (Optik Görüntü Sabitleme) önemli değildir.

Akıllı telefon kamerasındaki daha hızlı bir merceğin temel faydaları

Akıllı telefonların geleneksel olarak mücadele ettiği bir alan olan düşük ışık performansını son dönemde büyük bir artış gösterdi. Bu durumlarda objektiften daha fazla ışık geçmesi, kameranızın daha az bulanık olabilen ve düşük görüntü gürültüsü içeren daha iyi kalitede görüntüler çekmesine olanak sağlıyor.

Daha geniş diyafram açıklığına sahip objektifler, aydınlatma idealden daha düşük olsa bile akıllı telefonların iyi sonuçlar alabileceği anlamına gelir. Düşük ışıkta statik nesneleri çekerken OIS harika olabilir. Ancak, düşük ışıklı nesneniz hareket ediyorsa ve hareketi dondurmak istiyorsanız, daha hızlı bir enstantane hızı kullanabilmeniz için daha geniş bir açıklığa ihtiyacınız vardır. Çoğu akıllı telefon sensörünün sınırlamaları nedeniyle, ISO’yu özel bir kameradaki gibi yakalayamazsınız.

Akıllı telefonlardaki geniş diyafram açıklıklı objektifler, yakın nesnelerin fotoğraflarını çekerken arka planı bulanıklaştırmanızı sağlar.

Telefonda asıl olanın diyafram açıklığı olmasına karşın üreticiler, diyafram açıklığı konusunda henüz tam manası ile başarı elde etmiş değildir. Bu yönü ile bakıldığında seçeceğiniz telefon ne olursa olsun, hala profesyonel bir fotoğraf makinesi ile yarışamayacağı su götürmez bir gerçek olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi