Yenilenmiş (Refurbished) Telefon Nedir?

Yenilenmiş (refurbished) telefon nedir? Sorusu telefon almak isteyen bireylerin sürekli karşısına çıkmaktadır. Günlük hayatta vazgeçilmezlerimiz arasında olmayı başaran ve bütün işlerimizi, ilişkilerimizi yönettiğimiz telefonlar farklı seçenekler sunmaktadır. Türkiye’de özellikle son dönemde ortaya çıkan yenilenmiş modeller ise binlerce kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Yenilenmiş kelimesinden de anlayacağınız üzere satın aldığınız model firma tarafından bir takım işlemler ile sıfır ayarına getirilmektedir. Örneğin; sıfır bir telefon aldınız ve eski telefonunuzu sattınız. Yenilenmiş telefon işlemi yapan firmalar bu telefonları toplamaktadır. Telefona ilk üretildiğinde uygulanan tüm testler yeniden cihaza uygulanmaktadır. Böylelikle telefon içerisinde var olan sorunların hepsi ortaya çıkarılıyor. Tüm sorunların tespit aşaması tamamlandığın da ise telefonun iyileştirilmesi için işlemlere başlanılıyor. Tabi bu modellerde sadece telefonun işletim sistemi ile ilgilenilmiyor. Telefonunun tasarımı veya görüntüsünde de herhangi bir problem varsa onlarda gideriliyor. İşlemlerin tamamlanması ile birlikte de cihaz yenilenmiş model olarak piyasaya sunuluyor.

Yenilenmiş (Refurbished) Telefon Özellikleri Aynı Mı?

Yenilenmiş (refurbished) telefon nedir? sorusu akla ilk gelen olsa da özelliklerinin aynı olup olmadığı da tercih edecekler için merak edilen bir noktadır. Yukarıda telefonun hangi aşamalardan geçip hangi sonuca ulaştığı hakkında bilgileri anlatmıştır. Fakat detaylı olarak incelediğimiz zaman telefon içerisinde çalışmayan özellikler varsa yenileme işleminde telefona yeniden kazandırılmaktadır. Böylelikle telefonu kullandığınız andan itibaren tüm özellikleri aktiftir. Fakat bazı model ve bazı ürünlerde bir takım eksiklikler olabileceğini de unutmamalısınız. Bu nokta da alacağınız model ile ilgili tüm bilgileri elde etmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aksi takdirde tamamen yapılmayan yani lokal olarak adlandırılan yenilemelerde bazı özellikleri kullanamayabilirsiniz.

Yenilenmiş (Refurbished) Telefon Fiyatları

Genel olarak bakıldığı zaman telefon fiyatları sürekli olarak artmaktadır. Yükselen telefon fiyatları yüzünden de cihaz almanız sizleri zorlayabilir. İstediğiniz modeli kullanmak veya istediğiniz telefon sahibi olmak şüphesiz en doğal hakkınızdır. Bu noktada maddi olarak sizleri zorlamayacak tercihler yaparak istediğiniz telefon modeline sahip olabilirsiniz. Yenilenmiş telefonlarda tamamen bu isteğinizi karşılamak adına doğru tercih olacaktır.

Yenilenmiş modeller sıfır olarak satılan modellerden daha düşüktür. Tabi arada ciddi bir fiyat farkı olmadığını da unutmamalısınız. Nitekim bu telefonlar yukarıda da anlattığımız gibi tamamen yenilendiği için düşük fiyatlar üzerinden satılmamaktadır. Fiyat farkları alacağınız cihaz ve modellere göre de değişiklikler gösterebilir. Bu nokta da satın almak istediğiniz telefon modelini belirleyerek hareket etmek sizlerin yararına olacaktır. Apple modellerini incelediğimiz zaman;

  • İPhone 5S: 650 TL ile 850 TL arasında,
  • İPhone 6Plus: 1.500 TL ile 2.250 TL arasında,
  • İPhone 7: 2.500 TL ile 3.200 TL arasında,
  • İPhone 7Plus: 2.800 TL ile 3.300 TL arasındadır.

Apple modellerinin yanı sıra Samsung modelleri de bu alanda sıklıkla tercih edilmektedir. Samsung modelleri;

  • Samsung S7: 1.500 TL ile 2.250 TL arasında,
  • Samsung S8: 1.750 TL ile 2.400 TL arasında,
  • Samsung Note5: 1.000 TL ile 2.000 TL arasında,
  • Samsung Note7: 1.800 TL ile 2.500 TL arasında,
  • Samsung Note9: 2.400 TL ile 3.500 TL arasındadır.

Tabi belirtmiş olduğumuz fiyatlar tercih edildiği dönem ve zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle de telefon almaya karar verdiğiniz zaman güncel fiyatları incelemeniz sizlerin yararına olacaktır.

Yenilenmiş (Refurbished) Telefonlarda Garanti

Yenilenmiş veya diğer ürünlerden birini almaya karar vermeniz ile birlikte şüphesiz akla gelen ilk soru garantisinin olup olmadığıdır. Oluşabilecek sorun veya problemleri ortadan kaldırmak adına garanti sistemi kesinlikle önemlidir. Telefonlarımızı satın aldığımız kurum veya kuruluşlar bu sistemi tüm modellerde sunmaktadır. Dolayısıyla yenilenmiş telefon aldığınızda da garanti kapsamı sizlerin yararına olacaktır.

Telefonu satın aldığınız kurum veya kuruluş tarafından yenilenmiş modellerde genel olarak garanti sistemi uygulanmaktadır. Cihazları tamamen sıfırı ile aynı konuma getirdikleri için garantili satışlar yapılmaktadır. Alacağınız modellere veya cihaza göre garantide değişiklik ortaya çıksa da 12 ay garanti sistemi uygulanmaktadır. Bu aşama da yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi sorun veya sıkıntı yaşamanız halinde telefonunuzu satın aldığınız yere götürebilirsiniz. Garanti kapsamını içeren sorun veya problemler ücretsiz bir şekilde çözüme kavuşturulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara & Bilgi Al
Adres Bilgisi